Chirurgia ogólna: Hemoroidy


Informacje ogólne:

Żylaki odbytu (hemoroidy) są jedną z częściej występujących u człowieka chorób. Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych dotyka ona połowy populacji w wieku powyżej 50 lat. Pojawia się przeważnie u osób w średnim wieku, równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczyna choroby nie jest dokładnie znana, istnieje wiele teorii na temat jej powstawania. Wiadomo jednak, że do jej powstawania usposabiają różne czynniki, takie jak np.: zaparcia, czynniki dziedziczne, ciąże.
Ogólnie panujący pogląd, że do powstawania choroby punktów krwawicznych może przyczyniać się charakter pracy - stojącej lub siedzącej - nie został do końca uzasadniony.


Anatomia

W okolicy odbytu istnieją dwie zupełnie odmienne struktury anatomiczne - splot żylny zewnętrzny i splot żylny wewnętrzny. I to zmiany patologiczne w tym ostatnim są przyczyną choroby hemoroidalnej.
Należy pamiętać, że fizjologicznie guzki krwawiczne (hemoroidy) są prawidłowymi strukturami anatomicznymi. Ich zadaniem jest uszczelnianie końcowego odcinka jelita, a tym samym wspomaganie w trzymaniu gazów i stolca.
Dlatego decyzja, co do leczenia operacyjnego, czyli ich wycięcia, musi być podjęta rozważnie, mając na uwadze ewentualne późniejsze powikłania (nietrzymanie gazów i stolca).




Przygotowanie do zabiegu:

  • rozmowa lekarza z chorym (wywiad)
  • badanie palcem (per rectum) oraz wziernikowanu krótkim wziernikiem (anoskopia)

Metoda Hemoron:

Leczenie szybkie, bezbolesne, bezpieczne i skuteczne
Dotychczasowe metody leczenia sprowadzają się do usuwania przerośniętych guzków krwawicznych. Metoda HEMORON opiera się na założeniu, że guzki krwawiczne są człowiekowi potrzebne, więc nie należy ich usuwa, lecz przywrócić ich fizjologię.

Przebieg zabiegu:

Czas zabiegu i ilość wizyt zależy od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej. Przygotowanie chorego do badania i zabiegu polega na oczyszczeniu końcowego odcinka jelita grubego przy pomocy lewatywy ENEMA lub RECTANAL na 2 godziny przed zabiegiem. Zabieg przeprowadza specjalista - chirurg. Bezpośrednio po zabiegu chory jest w pełni sprawny i może wrócić do swoich codziennych zajęć.


Specjaliści z tej dziedziny:
dr Jacek Topa